top of page
Vyhledat

Audiovizuální ceny TRILOBIT 2020 míří do finále; tvůrci si převezmou křišťály 25. ledna

V Praze, 17. prosince – Nejen dokumentární, ale i hraná tvorba uplynulého roku sklidila kladné body u porotců 33. ročníku audiovizuálních cen Českého filmového a televizního svazu FITES, TRILOBIT 2020. Ti pustili do finálového kola 31 snímků z celkových 166 přihlášených audiovizuálních děl. Mezi finalisty se zařadily tituly jako Bez vědomí, Dcera, Staříci, Jiří Suchý: Lehce s životem se prát, Budiž světlo, Most, Národní divadlo: Mýtus a realita, Chvilky, Moje století, Reportéři ČT a další. Dost možná, že právě na některé ze jmenovaných čeká křišťálová odměna z věhlasné sklárny Rückl Crystal v Nižboru. TRILOBIT jako naše nejstarší audiovizuální cena je značkou kvality a trvání, preferuje kvalitu před kvantitou, tedy díla s přesahem taková, co si drží trvalou platnost. Podle těchto kritérií hodnotily přihlášené filmy odborná i dětská porota.

Vítězové budou odtajněni až v průběhu slavnostního „swingového“ večera v sobotu 25. ledna 2020 v KD Plzeňka v Berouně. Ceny TRILOBIT 2020 opět udělí Český filmový a televizní svaz FITES za spolupráce města Beroun a Městského kulturního centra Beroun. Slavnostní večer bude přenášet Česká televize na programu ČT art od 20.20 hodin. Středočeská metropole se na tuto významnou filmovou událost připravuje jubilejně po dvacáté.


„Po leckdy dramatických debatách se na svém závěrečném zasedání odborná porota nejstarší filmové ceny TRILOBIT rozhodla udělit tři ceny TRILOBIT a jednu hlavní cenu: na ní se naštěstí shodli porotci jednomyslně, a právě tato cena TRILOBITu nejvíc sluší, neboť naplňuje poslání upozorňovat na nenápadné, skryté kvality děl neokázalých, uváděných bez humbuku, stranou širší mediální pozornosti, a přitom děl, mířících do samého centra dnešního morálního a politického marasmu,“ vysvětluje předseda poroty Vladimír Just. Ten dále doufá, že příjemným překvapením pro diváky bude letos i Cena Vladislava Vančury za dlouhodobý přínos kinematografii, jakož i některé další ceny.

„Novinkou tohoto ročníku je i kritická Zcela zvláštní cena poroty – Zlatý citrón, o niž se podělí hned tři adepti ze tří různých mediálních institucí, nicméně s jedním společným jmenovatelem. Velmi nadějné bylo letos množství hraných snímků, včetně snímku vítězného, které tentokrát, na rozdíl od jiných ročníků, rozhodně vůči dokumentům nebyly v menšině. Zato určitým zklamáním pro mě byla přetrvávající ignorance snímků s ústředním tématem dneška – starostí o životní prostředí doma a globální klimatickou krizi ve světě, kde se bohužel i v TRILOBITu odrážel stav naší ekologicky negramotné společnosti,“ míní Vladimír Just.

O budoucím držiteli své ceny má již rozhodnuto i dětská porota, složena z žáků z berounských škol. Děti po dobu uplynulých tří měsíců bedlivě sledovaly a hodnotily 21 děl s dětskou tematikou, z nichž do finále poslaly 5 nejlepších. Mezi ně se zařadily snímky Skobičiny, Kouzelník Žito, Pat a Mat: Zimní radovánky, O zakletém králi a odvážném Martinovi a Hodinářův učeň. „Po prvním kole hlasování, kdy si porotci připomněli všechny zhlédnuté snímky, postoupilo pět nejlepších do finále. Z finalistů následně vzešel jednoznačný vítěz, který obdržel neuvěřitelných šest hlasů ze sedmi. Členové poroty se již nemohou dočkat slavnostního večera a setkání s tvůrci vítězného snímku, jimž předají Cenu dětské poroty – Berounský medvídek,“ popisuje její koordinátorka Michaela Škeříková, ředitelka Městské knihovny Beroun.

SLAVNOSTNÍ UDÍLENÍ CEN

Slavnostní večer audiovizuálních cen TRILOBIT 2020 se tentokrát odehraje ve stylu swingu se vším, co k němu patří: s hudbou a zpěvem swingového mága Petra Kroutila a jeho Original Vintage Orchestra, s tanečním doprovodem a nebude chybět ani moderátorské slovo Martina Myšičky.

Ceremoniál začne v 19 hodin v Kulturním domě Plzeňka v Berouně. Předprodej vstupenek odstartuje 11. ledna 2020 v Městském informačním centru Beroun. Cena vstupenky je 250 Kč a její součástí je pozvání na raut po skončení programu. Informace o prodeji je možné získat na tel. 311 654 321 či emailu mic@mkcberoun.cz.

DOPROVODNÝ PROGRAM

Ani aktuální ročník nebude ochuzen o doprovodný program. V rámci projektu Cena diváků mohou 10. a 11. ledna navštívit filmoví příznivci projekce snímků, které stály ve středu zájmu letošních porotců. Na základě hlasování pak navíc mohou rozhodnout o vítězi Ceny diváků – berounský Klepáček a třeba i cenu jeho tvůrci předat. Projekce startují v 9.00 a budou pokračovat až do večerních hodin.

25. ledna, v den slavnostního udílení cen TRILOBIT 2020 se pak nejmenší diváci opět mohou těšit na tradiční Dopoledne s Večerníčkem. Od 10 hodin se bude promítat pásmo oblíbených večerníčků, po němž bude následovat kvíz o ceny s dramaturgem České televize Milošem Zvěřinou.

Oba programy se uskuteční v Městském kině Beroun, vstup je zdarma. Podrobnosti budou zveřejněny na www.cenytrilobit.cz, www.kinoberoun.cz a www.mkcberoun.cz.

FILMY FINÁLOVÉHO KOLA TRILOBIT 2020 (odborná porota)

HRANÝ FILM Nabarvené ptáče Staříci Bez vědomí Budiž světlo Most Ostrým nožom Chvilky Sněží Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři

ANIMOVANÝ FILM Dcera

DOKUMENT Konspirace 89 Ztracený břeh Jiří Suchý: Lehce s životem se prát Letní hokej Národní divadlo: Mýtus a realita Obléhání města Česká loutka Ukradený stát Dálava Celoživotní zápas Gustava Frištenského Kibera: Příběh slumu Sarkofág pro královnu Na tělo Moje století Příběhy 20. století Skutok sa stal Forman vs. Forman

PUBLICISTIKA Reportéři ČT 168 hodin Nedej se: Naše řeka, naše duše Nedej se: Sen o kanálu Odra Dunaj

FILMY FINÁLOVÉHO KOLA TRILOBIT 2020 (dětská porota)

Skobičiny Kouzelník Žito Pat a Mat: Zimní radovánky O zakletém králi a odvážném Martinovi Hodinářův učeň

Pořadatelé: FITES, MKC BEROUN, město Beroun

Hlavní mediální partner: Česká televize

Mediální partneři: Berounský Radniční list, Cinema, Film a doba, Kurýr, Místníkultura.cz, Náš REGION, Podbrdské noviny, Svět filmu

Vřelé poděkování patří partnerům, sponzorům a dlouhodobým podporovatelům: innogy Energo, Státní fond kinematografie, UGO! Media, Lhoist, Středočeský kraj, Ministerstvo kultury ČR, Rückl Crystal, MAPOR, Městská knihovna Beroun, AVE, Zahrada Lisý, Syndikát novinářů ČR, Pivovar Trilobit, Kateřina Žlebková

O cenách TRILOBIT TRILOBIT je symbolem cen, které v 60. letech uděloval Svaz československých filmových a televizních umělců – FITES nejlepším uměleckým počinům za uplynulé roční období ve filmu a v televizi. Vedle karlovarského festivalu se tak jedná o jedno z nejstarších ocenění svého druhu v České republice. Ve svém oboru patří mezi nejprestižnější a současně není tak snadné jej získat. Cena TRILOBIT byla poprvé udělena v roce 1966 a dále v letech 1967, 1968 a 1969. V lednu 1970 byla činnost FITESu zakázána, tím se i udělování cen TRILOBIT na dlouhá léta přerušilo. Cena byla obnovena až v roce 1991.

V roce 1995 Český filmový a televizní svaz FITES zřídil CENU VLADISLAVA VANČURY, udělovanou za dlouhodobý či celoživotní přínos české audiovizuální kultuře. Jejími nositeli se v předchozích letech stali Jiří Menzel, Oldřich Daněk, František Vláčil, Jan Špáta, Jiří Hubač, Jiří Krejčík, František Pavlíček, Vladimír Körner, Věra Chytilová, Arnošt Lustig, Jan Švankmajer, Pavel Koutecký in memoriam, Petr Weigl, Ladislav Helge, Miroslav Ondříček, František Filip, Jan Němec, Drahomíra Vihanová, Zdeněk Svěrák, Miloš Forman, Vojtěch Jasný, Jaromír Šofr Čestmír Kopecký a naposledy in memoriam Evald Schorm.

Od roku 2000 se slavnostní udílení audiovizuálních cen TRILOBIT v Berouně stalo tradicí, 33. ročník se zde 25. ledna 2020 uskuteční po dvacáté. Pořadateli cen TRILOBIT jsou Český filmový a televizní svaz FITES, z.s., Městské kulturní centrum Beroun a město Beroun.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page