Ve věku nedožitých 75 let zemřel 8. dubna Karel Hynie, výrazná osobnost České televize.
Do tehdejší Československé televize Karel Hynie nastoupil začátkem sedmdesátých let jako vystudovaný chemik a průvodčí pražského Dopravního podniku. Začal pracovat jako asistent produkce, při zaměstnání vystudoval FAMU a stal se vedoucím produkce. Jak uvádí publikace Český film – režiséři a dokumentaristé spolupracoval v té době na výrobě dokumentů režisérů Viktora Polesného, Václava Sklenáře, Jana Špáty a dalších.
Po sametové revoluci se stal producentem České televize. V tvůrčí skupině, kterou vedl, vznikaly dokumenty a dokumentární a publicistické cykly reflektujících tehdy nedávnou historii a tehdejší politická témata. Inicioval vznik společenských televizních periodik (Horoskop; Hromosvod; Poledník), někdy se satirickým charakterem (Karle, přepni to!; Stalo se).
K nejvýznamnějším projektům tvůrčí skupiny patří dokumentární cyklus o špionech Československo ve zvláštních službách. Velký ohlas měla série krátkých dokumentů o historii prostřednictvím dobových artefaktů Lapidárium, či série o představitelích KSČ Čestní občané a Cenzurované sny o dobových ideálech a realitě. Podstatná byla spolupráce Karla Hynie s dokumentaristou Milanem Maryškou, z níž vzešel mj. dokumentární cyklus o zločinech komunismu Ztráta paměti či dokumenty o letech 1968-1969. Dramaturgicky se také podílel na důležitém cyklu o procesu s Miladou Horákovou Proces H.
Osobitý a výrazný producent Karel Hynie stál také u zrodu tradičního pořadu Dobročinná akademie Paraple nebo cyklů Československý filmový týdeník vysílaný po 50 letech, Domácí štěstí, Hledání ztraceného času a Úsměvy… Databáze pořadů obsahuje 2.700 záznamů, pod nimiž je podepsán.
Spolupracoval s režiséry Petrem Jančárkem, Bernardem Šafaříkem, Pavlem Kačírkem, Vítem Hájkem, Josefem Platzem, Martinem Vadasem, Miroslavem Kučerou, Ivanem Stehlíkem a mnoha dalšími. V autorské dvojici s historikem Pavlem Taussigem vytvořili několik historických dokumentů, například Kruhy osudu Olgy Fikotové o diskařce, československé olympijské vítězce z roku 1956.
Bohaté zkušenosti z televizní historie Karel Hynie zhodnotil ve svérázné literární prvotině s názvem Volha.
Comments