top of page
Vyhledat

Jedenáct měsíců s Milošem Formanem

Petr Makovička, mnohaletý člen FITESu a kontrolní komise, byl jako jeden z pomocných režisérů, součástí českého filmového štábu při natáčení amerického filmu Amadeus v režii Miloše Formana. Připojil svou osobní vzpomínku na prožité měsíce s významným českým a světovým filmovým režisérem.

S pane režisérem Milošem Formanem jsem měl tu čest spolupracovat před neuvěřitelnými 35 roky jako jeden ze tří pomocných režisérů na Amadeovi. Bylo to krásných a náročných 11 měsíců příprav a natáčení. On měl jeden vzácný dar. Uměl zlehčovat a odbourat i sebemenší stres a napětí ve štábu a to s jediným možným výsledkem. Vše podřídit tvorbě. Dělal všechno pro to, aby herci se v prostředí ve kterém budou hrát cítili a pohybovali se jako doma. Aby se soustředili na výkon a ne na to, kudy mají jít. Dokonce prosadil i několikadenní (i noční) bydlení Tima Hulce – Amadea v dekoraci jeho bytu. Dělal vše pro vnitřní pohodu. A to všech.

I v pozdějších letech jsme se několikrát potkávali. A jestli můžu parafrázovat pana Wericha, použil bych část jeho teorie relativity. „86 – to je krátký věk, protože pořád měl lidem co říci. Zatímco v této chvíli je na Zemi já nevím kolik tisíc třicetiletých, kteří tu už dobrých 450 let vůbec nemuseli bejt“.

Bohužel. Je mi smutno a je mi to líto. Skláním se a jsem s úctou Petr Makovička.


Našel jsem pár vlastních náhledových fotek. Život při natáčení je složitý. Někdy je potřeba okamžitých rozhodování (spolu s producentem Saulem Zaentzem) u kostela Sv. jiljí a někdy pomůže i maskér a jeho nůžky.

Text a foto: Petr Makovička

 

Ke smrti Miloše Formana i k nám do Fitesu přicházejí soustrastné reakce. Dovolte abychom alespoň jednu z nich pod vzpomínkou Petra Makovičky uveřejnili:

Dovoľte aby som Vašim prostredníctvom vyjadril českej filmovej kultúre úprimnú sústrasť s úmrtím režiséra Miloša Formana, ktorý bol výnimočnou ozdobou československého filmu a zaslúžil sa o vysoké renomé českej kultúry vo svete. Miloš Forman bol mojim spolužiakom v triede prof. Miloša Kratochvíla a mojim osobným priateľom. Jeho žena Věra Křesadlová hrala v mojom filmovom debute Každý týždeň sedem dní. S Milošom som udržiaval kontakt aj v období keď bol v USA a potom keď v ČSR nakrúcal svoj veľkolepý film Amadeus, Miloš Forman patril k velikánom českého filmu. Českej kultúre pri tejto nenahraditeľnej strate vyjadrujem úprimnú sústrasť, rovnako ako jeho rodine, Věre Křesadlocvej osobitne.S úctou, Eduard Grečner

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page