top of page
Vyhledat

Zemřel kameraman , tvůrčí, čestná a charismatická osobnost, Stanislav Milota

Charismatický člověk, v jehož společnosti bylo báječné býti. Entuziastický a rozhodný kameraman, celou svojí bytostí tvůrce. Energický a vtipný společník a spolehlivý životní partner Vlasty Chramostové.

Spalovač mrtvol, jistě jeho nejznámější film ,kterému spolu s Jurajem Herzem, dal jedinečnou obrazovou tvář. V jednom rozhovoru Stanislav Milota řekl, když pracovali s Jurajem Herzem na scénáři k tomuto filmu ,...“ ve společných diskuzích jsem oplodňoval já jeho a on mně“.

Jeho důležitým a odvážným činem bylo natáčení okupace vojsk Varšavské smlouvy v Praze 1968 a posléze pohřbu Jana Palacha 1969. Díky těmto občanským a profesním činům byl propuštěn z Filmového studia Barrandov a jeho kariéra kameramana byla u konce. Ze zdravotních důvodů se k ní nevrátil ani po roce 1989.

Jeho osobnostní integrita , vysoké mravní a morální principy celoživotní i pevný, vzájemný vztah s herečkou Vlastou Chramostovou , smysl pro humor a nadhled pro každou, byť hraniční situaci ,to byl kameraman Stanislav Milota od svého profesního počátku jako asistent kamery v r. 1949 , kameraman 1963, do konce svojí životní pouti.

Všichni, kteří jsme mohli ,alespoň chvíli být v jeho společnosti a i tam, kde jsme sledovali jeho celoživotní působení tvůrčí, kameramanské, disidentské, prezidentské s Václavem Havlem, členství v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání ,ale i osobní a postoje a projevy po roce 1989 do současnosti, děkujeme, že náš život s ním se stal bohatým a inspirativním.

Čest jeho památce!

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page